środa, 19 czerwca 2013

5 a Day!

Właściwie wszyscy jesteśmy świadomi z korzyści płynących ze zdrowej diety, bogatej w warzywa i owoce. Ale czy wiecie, że dietetycy zalecają, by jeść je aż 5 razy dziennie?
 
Najczęściej dodajemy trochę warzyw w postaci surówki do obiadu, jabłko lub jakieś sezonowe owoce jako przekąskę, zaspokajając sumienie, że zdrowo się odżywiamy. Prawdą jednak jest, że w ciągu dnia powinniśmy zjeść trzy porcje warzyw i kolejne dwie owoców lub soku, aby zapewnić odpowiedni poziom witamin i minerałów każdego dnia! Mówiąc o porcji mam na myśli ok. 500 gram podzielonym na pięć części,  czyli większego pomidora, talerzyk surówki, średnie jabłko czy gruszkę, oraz szklankę soku. Mówimy oczywiście o świeżych produktach, te z puszek nie maja tylu wartości odżywczych.
Nasze ciało nie ma możliwości magazynowania witamin i soli mineralnych, dlatego tak ważne jest żebyśmy regularnie sobie ich dostarczali. Warto wyrabiać w sobie i swoich najbliższych zdrowe nawyki żywieniowe, nawet jeśli wymaga to od nas pewnych zmian. Chociaż kiedy myślę o tym żeby zamienić batonik na jabłko czy nalaniu szklanki soku do obiadu, to chyba nie jest to aż tak dużo. Pamiętajmy jednak aby zapewniać mniejsze porcje, ale regularnie. Zjedzenia kilograma winogron rano tylko po to aby mieć to już za sobą nie przybliży nas do celu. Różnorodność i konsekwencja w tym przypadku będą kluczem do sukcesu, czyli kondycji i dobrego samopoczucia.

 

Mad_moiselle.