niedziela, 13 października 2013

Bije tylko słaby!

 
Chciałam Wam dziś wspomnieć o bardzo szlachetnej idei, promowanej przez Magazyn PANI, dotyczącej zapobiegania przemocy domowej, a mam tu na myśli kampanie społeczną „Bije tylko słaby”. Może niektórzy z Was słyszeli już o tej kampanii, ale myślę, że mimo wszystko warto o tym napisać, bo jak już wspominałam cel jest szlachetny.
„Bije tylko słaby”  to kampania społeczna  zapoczątkowana już prawie rok temu,  której celem jest ujawnienie skali zjawiska i zapobieganie  przemocy domowej, która nie dotyczy tylko patologicznych rodzin, wręcz przeciwnie, jak donoszą najnowsze badania, dotyka ona w tym samym stopniu tzw. porządnych rodzin. Biją  prawnicy, lekarze,  biznesmeni, a kobiety milczą.  Za ofiarami nie wstawiają się  również świadkowie tej przemocy, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. W Polsce utarło się przekonanie, że przemoc fizyczna stosowana w domowych konfliktach to prywatna sprawa małżonków. Okazuje się, że co trzeci Polak zna co najmniej jedną rodzinę, w której dochodzi do rękoczynów. Co drugi nie reaguje na krzyki dochodzące zza ściany, bo uważa, że w prywatne sprawy rodziny nikt obcy nie powinien się wtrącać. A z danych policji wynika , że  w  roku 2010 zarejestrowano 82 tys. interwencji policyjnych w sprawie przemocy domowej mężczyzn wobec kobiet. Dane są zatrważające!
I stąd właśnie ta kampania, jej celem jest zachęcić kobiety do przerwania milczenia, uświadomić im , że są instytucje i  ludzie którzy, mogą im pomóc w walce z oprawcami, w walce o swoje prawa.
Bohaterki reportaży publikowanych w magazynie nie ukrywają swoich twarzy. To kobiety, które umiały znaleźć w sobie siłę, by wydostać się z dramatycznej sytuacji. Ich postawa, w przekonaniu twórców akcji, będzie przykładem dla innych. Jedną z takich właśnie kobiet, ofiar przemocy jest Zofia Ragankiewicz, była żona senatora i prawnika, która przyznaje, że przez lata była ofiarą przemocy domowej, a teraz działa na rzecz maltretowanych kobiet.
Oprócz redaktor naczelnej PANI Małgorzaty Domagalik, do akcji dołączyli się również  Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji  Porozumienie bez Barier, Krzysztof Kwiatkowski, poseł,  Dorota Wellman, dziennikarka telewizyjna,  Maja Ostaszewska, aktorka, Małgorzata Szmajdzińska, prawniczka i  posłanka, Ewa Ewart, dziennikarka i reżyserka,  Sylwia Chutnik, pisarka, prezes Fundacji MaMa, Zofia Ragankiewicz,  ambasadorka portalu ujawnij.pl oraz Renata Durda, szefowa Ogólnopolskiego Pogotowania dla ofiar w Rodzinie Niebieska linia.  
Jeśli kogoś z Was zainteresowała ta akcja,  jesteście ciekawi  jak przez rok się rozwinęła i kto jeszcze do niej dołączył oraz co dzieje się w temacie zapobieganie i walki z przemocą domową odsyłam na  stronę gdzie można znaleźć wszystkie aktualności.
 
 
 
Pozdrawiam  Mad_moiselle.