niedziela, 26 maja 2013

Autobiografia Beatrice Saubin.

Zastanawialiście się kiedyś, co pcha ludzi do samotnych podróży na krańce świata? Czasem bywa to chęć przeżycia przygód, poznania innych kultur,  poszukiwania celu w życiu, a innym razem po prostu tak jak w historii, którą Wam polecę,  poczucie ogromnego zagubienia i brak miłości. Myślę, że czasem motywacja może być wyrocznią…
 
 
W książce” Próba nadziei”  Betrice Saubin przedstawia historię jej życia, od dzieciństwa które spędziła w domu babki we Francji, poprzez swoje podróże, do których popycha ją właśnie ogromny brak miłości, aż do dramatycznych zdarzeń, które odmieniają jej życie. Podczas jednej ze swoich wypraw do Malezji, poznaje i zakochuje się w mężczyźnie, który bez skrupułów wysyła ją do więzienia. Dwudziestoletnia Francuzka zostaje aresztowana za przemyt narkotyków i po dwóch latach w malezyjskim więzieniu zostaje skazana  na śmierć przez powieszenie.
W tym czasie Beatrice Saubin jest jedyną Francuzką na świecie skazaną na śmierć i to właśnie w jej sprawie zabierają głos czołowi intelektualiści i ludzie sztuki, próbując uchronić ją przed dramatem, jaki czeka ją w odległym kraju.
Bardzo ciekawa książka, jedna z tych którą można przeczytać jednym tchem i na pewno warta polecenia. Po jej przeczytaniu najbardziej zastanawiający był jednak dla mnie fakt, że historia ta wydarzyła się ponad trzydzieści lat temu, a mimo tego podobne historie, wykorzystywania naiwnych, zakochanych dziewczyn wciąż mają miejsce. „Próba nadziei” została przetłumaczona na dwadzieścia jeden języków i stała się bestsellerem wielu krajach, mam nadzieje, że będzie ona nie tylko lekturą, ale również przestrogą przed piekłem jakie przeszła i opisała Beatrice w swojej autobiografii.
Mad_moiselle.