sobota, 16 lutego 2013

HR. Kobieta, która wymyśliła piękno.


            Zanim  książka Michele Fitoussi trafiła do moich rąk, usłyszałam wiele dobrego na jej temat i muszę przyznać mnie również zachwyciła. Autorka biografii „Helena Rubinstein, kobieta która wymyśliła piękno” urzekła mnie od pierwszej strony, zwłaszcza, że opisuje ona fascynującą historię osoby o wielkiem talencie i charyzmie.
 
 

Póki nie przeczytałam książki niewiele wiedziałam o tym kto kryje się za symbolem kosmetyków HR, na pewno już nie spodziewałaby się, że twórcą tej luksusowej marki była skromna Polka żydowskiego pochodzenia.  Jednak Helena Rubinstein, pochodząca z wielodzietnej rodziny Polskich Żydów mieszkających  na Krakowskim  Kazimierzu  jest przykładem jak ciężką pracą i konsekwencją można zbudować imperium warte miliony, zaczynając praktycznie od zera.
 
 

Urodzona w 1872 roku w Krakowie, była najstarszym z ośmiorga dzieci Hercla Naftalego Rubinsteina i Augusty Gitel Silberfeld. Od początku gardząca biedą w jakiej przyszło jej żyć, wiedziała, że zrobi wszystko, żeby tylko wydostać się ze swojego środowiska i żyć życiem jakie sobie wymarzyła. Po kolejnych odrzuconych zaręczynach, postanawia wyjechać do Wiednia, a  stamtąd kolejno wyrusza do Australii, gdzie wpada na pomysł jak urzeczywistnić swoje plany o życiu wielkim i wspaniałym . Tak właśnie zaczyna się jej historia, historia wielkiego imperium, którym będzie zarządzać nieprzerwanie, aż do swojej śmierci…

 
 
 
 

Michele Fitussi bardzo dużą uwagę poświęca karierze zawodowej Heleny Rubinstein, aczkolwiek można tam również znaleźć sporo faktów z jej życia osobistego, dotyczącego jej rodziny, męża czy przyjaciół oraz historyczny zarys otaczającego ją świata, który miał tak wielki wpływ na jej życie i podejmowane przez nią decyzje. Czytając kolejne strony tej fascynującej książki dowiadujemy się również wielu ciekawostek na temat kosmetyków,  wielkich sław którymi lubiła się otaczać oraz marketingowych chwytów  stosowanych przez Madame, bo tak nazywali ją, na jej własną prośbę, otaczający ją  ludzie.
 
 

 

Cała historia jej życia ukazuje, jak pomimo wielu przeciwności losu i niesprzyjającemu szczęściu można osiągnąć tak ogromny sukces, wkładając ciężką pracę i konsekwencję w każdy swój kolejny ruch.

Polecam ta książkę szczególnie kobietą, bohaterka bowiem może być dla nich wielką inspiracją, zarówno ze względu na ogromny sukces jaki osiągnęła, jak również z powodu nietracących na wartości, pomimo upływu czasu, rad dotyczących dbania o urodę.

Miłej lektury!

 

Mad_moiselle.